Sunday, January 31, 2016
MEDITAČNÍ SEMINÁŘ - buddhistickým mistrem Thầy Pháp Nhật - 27-02-2016
Meditace již dávno vystoupila z rámce tradičního
buddhistického učení. V dnešní době meditace
již není pro řadu lidí neznámým pojmem. Lidé
provádějí meditační cvičení jako efektivní způsob
ke zbavení se stresu a k znovunalezení vnitřního
duševního klidu a harmonie.
V denním životě čelíme spoustě potíží a ne vždy
se nám daří tak, jak si přejeme. Jen s klidnou duší
se nám podaří tyto nezdary překonat. To je
podstatná výhoda, kterou nám přináší meditace.
Buddhistický mistr Thầy Pháp Nhật, žák
buddhistického mistra Thích Nhất Hạnh
z buddhistického centra Làng Mai ve Francii a
bývalý lektor Evropského Institutu Aplikovaného
Buddhismu v Německu (EIAB), nás zasvětí do tajů
umění správného meditačního cvičení.
Seminář je vhodný pro všechny lidi bez rozdílu
v předchozích zkušenostech s meditačními
cvičeními.
Termín konání:
Místo konání:
Jazyk semináře:
Vstupné:
Dům kultury Borek
Pražská 220
37367 Borek u Č. Budějovic
Vietnamština + překlad do češtiny
Dobrovolné
Program semináře:
09:30 Seznámení a přednáška o meditaci
11:30 Přestávka na čaj
11:30 Přestávka na čaj
12:00 Meditace v chůzi
13:00 Oběd v plném
vědomí (Sati)
14:00 Diskuse
14:00 Diskuse
15:00 Meditace vsedě
15:30 Konec semináře
Poznámka: Účastníci semináře si s sebou přinesou
vegetariánská jídla k společnému obědu.
Thich Nhat Hanh
Budhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Nyní žije ve Francii. Nositel Nobelovy ceny míru.
Thay Phap Nhat
Buddhistický mistr Thầy Pháp Nhật, žák buddhistického mistra Thích Nhất Hạnh z buddhistického centra Làng Mai ve Francii a bývalý lektor Evropského Institutu Aplikovaného Buddhismu v Německu (EIAB), nás zasvětí do tajů umění správného meditačního cvičení.
Adžán Čá
Adžán Čá
Představitel thajské lesní tradice Adžán Čá používá každodenního běžného jazyka, a nesnaží se posluchače zahltit přemírou informací. Jeho učení je velmi neformální a přímé. Thajská lesní tradice byla odpověď na úpadek buddhismus v Thajsku, kdy se mniši přestali věnovat praktickému uplatňování nauky a omezovali se na povrchní studium textů.
Dalajlama
XIV. dalajlama
je nositelem učení školy Gelugpa a jejím hlavním představitelem. Dalajlama se narodil ve vesnici Tagccher v Amdu, v severním Tibetu v chudé rolnické rodině roku 1935. Když mu byly dva roky, byl rozpoznán jako reinkarnace třináctého dalajlamy. Přesně bylo předpověděno místo, kde se budoucí dalajlama narodí, a jeho vyhledání a označení probíhalo tradičním způsobem.
Zen Buddhismus
Vlastnosti, které odlišují zen neboli Čhan od ostatních typů buddhismu, lze těžko slovně vyjádřit. I když slovo zen znamená dhjána, ostatní školy buddhismu kladou na meditaci stejný důraz jako zen, možná dokonce větší. Občas se zdá, že praktikování formální meditace není pro zen vůbec nezbytné. Zvláštní příchuť zenu může být snad nejlépe vyjádřena jako jistá přímost. V jiných školách buddhismu se probuzení zdá být čímsi vzdáleným. V zenu máme pocit, že probuzení je něčím zcela přirozeným, něčím překvapivě samozřejmým, k čemu může dojít v kterémkoliv okamžiku. Zen je též přímý ve svém způsobu výuky, neboť směřuje přímo a otevřeně k pravdě a nepohrává si se symboly.
Pro zen je charakteristické okamžité probuzení bez nutnosti projít přípravnými stádii. Tento princip existoval i v Indii - Lankávatára sútra uvádí, že existuje jak postupný, tak náhlý způsob probuzení, v prvním případě cestou vyčišťování zkažených výronů či projekcí mysli, ve druhém případě cestou okamžitého obrácení do hlubin vědomí, čímž dojde k odvržení dualistických představ. Ve Vadžrakčediká sútře se praví, že dosáhnout probuzení znamená nedosáhnout vlastně ničeho. Jinak řečeno, pokud je nirvána skutečně teď a tady, takže hledat ji znamená ztratit ji, je stěží možné dospívat k tomuto uvědomění postupně. Člověk to musí nahlédnout v přítomném okamžiku přímo. Paralely k pořekadlům zenu lze vidět vtantrické písni mahásiddhy Sarahy z 10. století.
Vznik zenu se zdá být vysvětlen působením hlavních principů mahájánového buddhismu na taoismus a konfucianismus. Trendy blízké zenu se tak v Číně objevují téměř zároveň v době, kdy jsou zde k dispozici velké sútry mahájány. Podle tradičního příběhu zen přinesl do Číny indický mnich Bódhidharma (japonsky Bodaidaruma, zkr. Daruma) roku 520. Vědci mají dnes pochybnosti o pravdivosti této tradice. Příběh Bódhidharmy je nejspíš zbožným výmyslem pozdější doby, kdy škola zen potřebovala historickou autoritu, která by podpořila její tvrzení, že její praxe je přímým přenosem zkušenosti od Buddhy samotného, tedy mimo sútry. V Číně zen prosperoval až do doby dynastie Ming 1368 - 1643, kdy začaly vznikat rozdíly mezi různými školami buddhismu.
Zen, jak se s ním dnes setkáváme v japonských klášterech školy Rinzai i škol Sótó, klade velký důraz na za-zen. Tomuto výcviku je věnováno mnoho hodin denně a velká důležitost se přikládá správnému držení těla a správnému dýchání. Praktikovat zen znamená provádět za-zen, k čemuž škola Rinzai přidává ještě sanzen - periodické návštěvy u roši, při kterých žák předkládá svoje řešení kóanu. Kóan (koan) je celkem krátký iracionální příběh, obsahující nelogickou hádanku.
Když se někdo nachází ve stavu, v němž není rušený myšlenkami, což je ryzí absolutní pravda, tak nemá vůbec žádnou potřebu nauky, metody či pravidel. V tomto bodě je nauka zenu velmi podobná dzogčhenu.
Thay Phap nhat's retreats in February 2016
Am 6./7. Februar wird ein Seminar mit Thay Phap Nhat zu dem Thema "Frieden im täglichen Leben" stattfinden.
http://thayphapnhat-german.blogspot.de/2016/01/frieden-im-taglichen-leben-seminar-in.html
08-11 February in berlin Chua Tu An
Am Samstag, den 13. Februar wird ein Achtsamkeitstag mit Thay Phap Nhat in Hamburg stattfinden.
http://thayphapnhat-german.blogspot.de/2016/01/achtsamkeitstag-in-hamburg.html
Der Pfad zu wahrer Liebe - Meditationsseminar in Bremen Am Sonntag, den 14. Februar wird ein Seminar mit Thay Phap Nhat zum Thema "Der Pfad zu wahrer Liebe" stattfinden.
http://thayphapnhat-german.blogspot.de/2016/01/der-pfad-zu-wahrer-liebe.html
19-23 February in Dresden
24.01-01.02 February in Czech
http://thayphapnhat-german.blogspot.de
Thay Phap Nhat
Buddhistický mistr Thầy Pháp Nhật, žák buddhistického mistra Thích Nhất Hạnh z buddhistického centra Làng Mai ve Francii a bývalý lektor Evropského Institutu Aplikovaného Buddhismu v Německu (EIAB), nás zasvětí do tajů umění správného meditačního cvičení.
Subscribe to:
Posts (Atom)